Skip to content

Girls Track wins County Championship Boys finish 2nd

151 Reads

0 Comments

At the 2017 Spartanburg County Boys & Girls Track & Field Championship the Girls Track Team won the Championship and The Boys finished 2nd County Runners -Up.

 Ladajah Watson was named 2017 County Female MVP.

Malik Watson was named 2017 County Male MVP 

Brandon Hicklin was named 2017 County Field Event MVP.

Girls Results:

The Girls won the 4×100 Relay 50.31 ( L.Watson, A. Dillard, M.Rodgers, D.Shippy )

The Girls placed 2nd in the 4×400 Relay 4:17 ( L.Watson, K.Wofford, A.Goodwin, S.Cohen )

Ladajah Watson won the 100 Meters 12.63 and the 200 Meters 25.64

Malajah Rodgers placed 3rd in the 100 meters 12.97 and 3rd in the 200 m. 26.11

Aaliyah Dillard placed 4th in the 100 Meters 13.11

Destiny Shippy won the 100 Hurdles 16.05

Cameron Harris placed 8th in the 110 Hurdles 19.53

Gabby Gecan placed 10th in the 1600 meters 5:52

Chan Huff placed 9th in the 800 m 2:36 and 16th in the 1600 Meters 6:08

Cooper Young placed 24th in the 1600 meters 6:37

Kaelyn Wofford placed 4th in the 400 m. 1:02.6

Maleeka Bailey placed 4th in the 200 m. 26.51 and 8th in the 400 m. 1:04

Aza Goodwin placed 15th in the 400 m. 1:07

Cameron Harris placed 5th in the 400 Hurdles 1:16

Maykala Hamms placed 12th in the 400 Hurdles 1:23.6

Sophia Beyer placed 11th in the 800 m. 2:38.

Elle Naylor placed 20th in the 800 m. 2:46

Louise Franke placed 7th in the 3200 M. 12:10

Caitlin Volk placed 16th in the 3200 M. 14:01

Boys Results:

The Boys placed 2nd in the 4×100 Relay 42.78 ( M.Watson, D.Foster, B.Hicklin, E.Rice )

The Boys won the 4×400 3:26 (N.Brown, M.Watson, L.Watlington, M. Lipscomb)

David Mitchell placed 2nd in the 110 Hurdles 15.43

Tre Jeter placed 3rd in the 110 Hurdles 15.74

La’Carlos Watlington placed 8th in the 110 Hurdles 16.66

Malik Watson placed 2nd in the 100 meters 11.10 and 2nd in the 200 m. 21.96

Nathan Jones placed 11th in the 1600 m 4:51

Taylor Bocchino placed 24th in the 1600 m 5:27

Brandon Small placed 25th in the 1600 m 5:27.3

Nolan Brown placed 4th in the 400 m. 51.51

Mike Lipscomb placed 13th in the 400 m. 53.51

Charkeyus Singleton placed 11th in the 400.m 55.58

Tre Jeter placed 2nd in the 400 Hurdles 56.35

David Mitchell placed 4th in the 400 hurdles 59.58

Nigel Moore placed 8th in the 400 Hurdles

Hudson McKinney placed 2nd in the 800 m. 1:58.6, placed 9th in the 3200 m. 10:44

Marvin Brooks placed 13th in the 800 m. 2:10.

Jack Graham placed 14th in the 800 m. 2:10.6

Bryan Huff placed 7th in the 3200 m. 10:34.5

Trevor Oyugi placed 11th in the 3200 m. 10:49.7

Tommy Washington placed 8th in Pole Vault 10’0

 

  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

  • LIKE US ON FACEBOOK